Televizoriaus istorija: nuo ko ji prasidėjo?

Televizorius – vienas svarbiausių žmonijos išradimų. Nors nemažai laidų šiandien galima stebėti ir naudojantis kompiuteriu, tačiau didžioji dalis žmonių savo namuose turi ne tik kompiuterį, bet taip pat ir televizorių. Vis dėlto, nors šiandien nemažai žmonių sunkiai įsivaizduotų savo dieną be televizoriaus, tačiau tai nėra labai senas išradimas, nuo atsiradimo neskaičiuojantis net šimto metų. Iki 1947 metų šį įrenginį turėjo tik labai maža dalis pasaulio gyventojų. Savo namuose televizorių turėjo mažiau nei tūkstantis žmonių, tačiau praėjus keliems dešimtmečiams televizorių turėjo jau 98 procentai Amerikos gyventojų. 1990 metais per dieną televizorių buvo žiūrima net po septynias valandas! Šiandien skaičiai jau nėra tokie dideli, tačiau iki šiol televizorių žiūrima maždaug 2-5 h per dieną.

Apie viską nuo pradžių…

TelevizoriaiFilas Teiloras Fransvortas yra laikomas televizoriaus išradėju (tiksliau, jį išradėju laiko amerikiečiai, o štai japonų manymu, išradėjas yra Takayanagi, vengrai išradėju tituluoja Mihaly, rusai taip pat tituluoja savo tautietį, ir t.t.) Įdomu tai, kad Filas Teiloras Fransvortasbuvo vos dvidešimt vienerių metų amžiaus, kai jam pavyko išrasti televizorių, o iki pat keturiolikos metų amžiaus Dar mokydamasis mokykloje išradėjas suprato, kaip galima fiksuoti vaizdų judėjimą, kad jis būtų perkeliamas į ekraną. Eksperimentiiai bandymai su televizija panašiu metu buvo atliekami ir Rusijoje, tiksliau, 16 metų anksčiau iki datuojamo televizoriaus išradimo. 1920 metais Anglijoje buvo įrodyta, kaip televizija gali veikti, tačiau pirmą kartą televizija pademonstruota tik po septynerių metų San Franciske (1927 metų rugsėjo 7 dieną).

Televizija nuolat tobulinama

Pirmoji televizija buvo mechaninė, tačiau gana greitai ją pakeitė elektroninė, į kurią buvo investuojami milžiniški pinigai. Į elektroninės televizijos plėtrą Jungtinės Amerikos Valstijos ryžosi investuoti net penkiasdešimt milijonų dolerių, jau buvo imta pardavinėti televizorius bei transliuoti reguliarias programas. Žinoma, pirmoji televizija buvo labai primityvi, filmavimas neretai tapdavo iššūkiu ne tik operatoriui, bet taip pat ir aktoriams. Pavyzdžiui, sunkumų kėlė tai, kad kamerų fiksuojamos spalvos buvo anaiptol neatitinkančios tikrovės, taigi, aktoriams tekdavo filmuotis prie ryškių žibintų (kurie, beje, buvo ir labai karšti), o kad veido bruožai būtų bent kažkiek pastebimi, tekdavo lūpas dažyti juoda spalva. Makiažas paprastai turėjo būti žalios spalvos. Nors per televizorių rodomas vaizdas nebuvo labai ryškus, televizija sparčiai populiarėjo, ir buvo nuolat tobulinama. Šiandien televizoriai, kaip ir televizija, gerokai skiriasi nuo ankstyvųjų bandymų perteikti vaizdus, todėl dabar jau sunku įsivaizduoti, kaip buvo galima stebėti tik iš vieno fotoaparato transliuojamas rungtynes. Žinoma, laikas bėga, viskas keičiasi, tad ir televizija nebėra tokia, kokia buvo anksčiau. Dabar galima drąsiai teigti, kad ateityje naudosimės skaitmenine televizija, nors… Kas žino, kokie išradimai dar mūsų laukia.

Sraipsnis parengtas pagal: www.220.lv

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *