Kiek mokėsite jūsų namus tvarkančiam meistrui

Kad santechnika yra sudėtinga sritis, supranta ir sutinka kiekvienas, kai kviečiasi santechniką į namus, nes pats nesugeba susitvarkyti su užsikimšusiais dalykais. Tačiau tuomet, kai jis jau dirba pas jus, staiga imate galvoti, kad šis žmogus uždirba per daug. Jūs – su savo penkiais niekam nereikalingais aukštaisiais išsilavinimais užsidirbate vos 7 eurus per valandą, o šis žmogus užsiprašo 15 eurų valandinio mokesčio. Kodėl taip yra?

Kiek kainuoja santechniko valanda

Santechnikos prekėsPirmiausia pagalvokite apie tai, kad santechnika yra sudėtingas dalykas. Pirmiausia, turi išmanyti, mąstyti, turėti patirties. Aišku, tai gal nereikalauja tokio išmanymo, kokį turi jūsų galvos chirurgas, tačiau visgi yra apie ką pagalvoti. Tai nėra nekvalifikuotas darbas. Tiesiog mūsų mentalitetas kažkodėl žemina mus nuolatos, kai galvojame, jog tie, kas dirba „švarius“ darbus prie kompiuterio, turi uždirbti už tuos, kas išsipurvinę krapštosi rūsyje ir taiso vamzdžius. Taigi, pirmiausia galvokite naujai: tai meistras, ir jūs turite mokėti už meistriškumą. Kitas dalykas: tai purvinas, nemalonus darbas, kodėl žmogus, dirbantis tokį darbą, turi uždirbti mažiau? Juk ne vergovės laikai. Jeigu dirbi pasipuošusi telefonų salone, tai nereiškia, kad uždirbsi daugiau už purvinomis rankomis vamzdžius taisantį santechniką. Galų gale, žmonės, kurie darbe nejaučia jokio progreso, kur nėra vilties kopti aukštyn, kur negali besididžiuodamas prieš žmones pasakyti, ką dirbi, jie vien dėl to, kad dirba ne tokį malonų darbą, kokį galbūt dirba kvepianti soliariumo administratorė, vien dėl to jie nusipelnė didesnio įkainio.

Skaičiuojame toliau. Santechnikas atvyksta pas jus į namus, kažką sutaiso, tada važiuoja kitur. Jūs sakote: dirbo tik 15 minučių, o paėmė kaip už valandą. Tačiau jis visą valandą sugaišo, kol važiavo pas jus ir išvažiavęs vyko kitur. Jis važinėja visą dieną ir tas važiavimas taip pat yra dalis darbo laiko. Jeigu santechniką į namus išsikvietęs žmogus to nesupranta ir piktinasi, kad moka per daug, tegul įsivaizduoja, kad į jo įprastą dieną tarp darbų kas 30 minučių įsiterpia valandos važiavimas į kažkokį tašką, o visi kiti darbai kaip ir anksčiau turi būti paradyti.

Santechnikams tenka turėti savo įrankius, savo asmeninius santechnikos taisymo įrenginius, netgi atsargines detales. Jis atvykęs pas jus nesinaudoja jūsų turimais veržliarakčiais, jis turi savo. Taigi, jūs ne tik turite meistrą, bet ir tarsi išsinuomojate įrankius. Vadinasi, viskas ir toliau sukasi link to, kad darbo valanda tik kyla. Galiausiai – jo diena nebūtinai užsipildo užsakymais, nes derinant laikus, kad visiems būtų patogu, gal nepavyksta išvengti kažkokių tarpų. Taigi, valandinis įkainis, pavyzdžiui, 15 eurų per valandą negalioja, nes gal taip išsidėsto, kad per dieną tų valandų darbo gaunasi ne 8, o 3. Bet juk ir jūs savo darbe nedirbate intensyviai visiškai visą laiką. Na o legaliai dirbantis santechnikas dar už savo darbą paimtus pinigus turėtų dėti ant stalo ir nuo jų nurėžti bent 15 procentų mokesčių.

Piktinasi, kad už darbą meistras uždirba daugiau nei namų savininkė

Tad visa tai paskaičiavus, juokinga, kad name gyvenanti sekretorė, uždirbanti, sakykime 500 eurų per mėnesį, piktinasi, jog sugenda santechnika ir už jos taisymą tenka susimokėti 15 eurų, nors taisė tik 15 minučių. Kur tai matyta, tas žmogus tikriausiai milijonierius. Ir jeigu jums vis dar taip atrodo – tada prašom patiems pabandyti dirbti tokius darbus, už kuriuos norėtumėte nieko nemokėti, tačiau kurių jums labai reikia, kad kas nors atliktų. Iš tiesų – ko patys nepabandote?

Kas yra atskaitos taškas, įkainojant darbininkus?

Visgi, tam tikra prasme, pirmąją pasipiktinimo bangą, kai tenka praverti piniginę, galima suprasti. Tačiau ji rodo ne tai, kad paslauga tikrai per brangi, o tai, kad jūsų atlyginimas per mažas, dėl to jums tiesiog skauda, kai tenka sumokėti žmogui už darbą. Jūs tada draskotės, kad neva patys tada geriau „ne dirbsiu redakcijoje, o eisiu vamzdžių atkimšinėti“, bet realiai to nedarote. O kodėl? Nes jums jūsų darbas malonus, nes visą gyvenimą siekėte tos savo karjeros, nes jausitės išdavę savo gyvenimą. Tačiau jūsų atlyginimas, akivaizdu, jūsų tikrai netenkina. Klaida yra manyti, kad jūs esate atskaitos taškas. Esą, jeigu jūs uždirbate 500 eurų, tai santechnikai turėtų uždirbti 300 eurų. Iš tiesų, prisipažinus, kad tai taip pat kompetencijų ir meistriškumo reikalaujantis darbas, tektų pripažinti, kad žmogus turėtų uždirbti daugiau. Ir paaiškėja, kad jeigu tik algą šiek tiek pakelsime – ji pasidarys kaip jūsų. Tad jūs nesate teisingos algos atskaitos taškas, nes jūs tiesiog gaunate per mažai. Kaip tai keisti? Pakelti balsą ne tada, kai reikia santechnikui už darbą sumokėti, o tada, kai valdžia meluoja, kai vyksta balsavimai dėl įstatymų, kai renkate valdžią ir kai vyksta protestai – pasikelti nuo sofos ir sudalyvauti juose, kovoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *